vst free zone-logo
cubase fórum
fruity glower fórum
maxzone.eu - my top sites
Facebook Google+ LinkedIn Twitter


 1. A
 2. B
 3. C
 4. D
 5. E
 6. F
 7. G
 8. H
 9. I
 10. J
 11. K
 12. L
 13. M
 14. N
 15. O
 16. P
 17. Q
 18. R
 19. S
 20. T
 21. U
 22. V
 23. W
 24. X
 25. Y
 26. Z
 27. #


fl studio | cubase | ableton | cakewalk | reason | nuendo | lmms | qtractor | sibelius | sound forge | dsound gt player | music masterworks | melody assistant | noteworthy composer | acid | wavelab | fasttracker | impulse tracker | madtracker | ik multimedia | psycle | traktor dj studio | mixxx | native instruments | midiwiev | magix music maker | anvil studio | outsturntables | multitrackstudio | music score editor | darkwave studio | albino3 | cronox3 | kristal audio engine | samplitube | amplitube | ez drummer | guitar rig4 | airrack | mixcraft | storm | hydrogen | adk pro audio | traverso daw | rosegarden | ardour | reaper | sampletank 2 free | goldwave | modplug | refx | waves | ntrack | synthedit | wavesaur | virtual dj | ngwave | storm | kinetic | sonar | dimensionle |


Kjo faqe e mbėshtet dhe janė tė destinuara pėr tė gjithė ata qė bėjnė muzikė nė njė kompjuter duke pėrdorur instrumente VST dhe plugins VST tė tjera nė ēdo zhanėr muzikor.


Nėse keni vizituar vendin, kėshtu qė ju jeni tė sigurt qė ju jeni nė mesin e atyre qė bėjnė muzikė nė njė kompjuter, ose kjo ėshtė pėrpjekja. Tani ju jeni faqe ku ju do tė gjeni shumė lidhje interesante, ju mund tė shkarkoni dhe tė provoni tė gjitha llojet e plugins VST (flasim pėr ata vjen mė vonė), ose kontrolloni zhvilluesve tė internetit tė cilėt shumė prej tij "plug-ins" ofertė pėr tė lira.

Zgjedhja mė e mirė pėr tė procesit, tė krijojė, pėrzierje ose edit dhe tė organizojmė muzikė nė DAW kompjuterit tuaj - Workstations Digital Audio, e cila ėshtė software veēanėrisht e veēantė dhe tė tij, nėse ėshtė e mundur, sė bashku me hardware shtesė i dobishėm qė do tė transformojė kompjuterin tuaj nė njė studio miniaturė regjistrimi nė shtėpi.

Ndėr mė tė famshme studio muzikore virtual pėrfshijnė FL Studio nga Image-Line ose zhvilluesi Steinberg Cubase studio muzikė virtual. VST plugins mbėshtetur edhe Ableton nga e njėjta kompani. Kapitulli pak mė ndryshe si hidrolokator nga cakewalk fokusuar mė shumė nė punėn e mbėshtetje me MIDI tingėllon, por me mbėshtetje pėr DirectX plugins vend tė plugins VST dhe mundėsinė pėr tė shkruar shėnime direkt nė largoj, si nė Arsyeja tjetėr virtuale Audiostudio me funksione tė ngjashme, tė pėrshtatshme pėr krijimin e shėndoshė unazore, marrjen e mostrave dhe mbėshtetje midi shėnimet bankare mund tė shkruhet pėr pianoroll.
Tė gjitha studimet fundit ofrojnė funksione tė ngjashme si tė parė dy - Studio FL dhe Cubase - por pa mbėshtetje pėr plugins VST, e cila ėshtė mjaft e dėmshme. Nė praktikė, kjo do tė thotė qė ju mund tė punoni me tingujt tashmė disi tė identifikuara nė mėnyrė tė vendosur nė formatin wav, dmth me para-formuar dhe jo e ngjeshur audio pista without're me ta tė vazhdojnė tė punojnė ndryshe nga efekte tė ndryshme, tė pėrdorura pėr marrjen e mostrave, pėrzierjen, por nuk mund procesit tone individuale nė Audiostudio.
Nėse ju doni pėr tė plotėsuar krijimin tuaj muzikore tė tingujve instrument reale, tė cilat mund tė ndikojnė nė vetė lartėsinė e tyre dhe varg distancė brenda Audiostudio virtuale, ju e keni zgjedhur nė thelb vetėm njė midi virtuale dhe instrumentet e vėrtetė, instrumente virtuale ose plugins VST. Tė dy kanė pro dhe kundra, disa instrumente virtuale bazuar nė bazat e tė dhėnave midi nė besueshmėrinė e tyre kapėrcejnė plugins VST, por unė mendoj se ajo qė numri ėshtė lirisht nė dispozicion mė shumė plugins VST, e cila nga ana janė mė praktik nga pikėpamja e pėrdoruesit tė parė dhe nė aspektin e besueshmėrisė me siguri do tė pėrballen me bankat e zakonshme pėrdorues midi si duke pėrdorur kompjuterin tuaj nė njė mbėshtetje tė caktuar periferike midi. Tė gjitha pajisjet mbėshtesin ADS midi interface, duke pėrfshirė pajisje tė vėrtetė lidhje tė tilla si njė tastierė MIDI.

Ndoshta tani do tė ishte njė ide e mirė pėr tė shpjeguar se ēfarė plugins VST dhe VSTi tė vėrtetė janė. VST (Virtual Studio Technology) plug (plug-in) nė thelb ėshtė njė teknologji qė mundėson software e cila ėshtė projektuar pėr tė mbėshtetur kėtė teknologji (AUDIOSTUDIO virtuale -. P.sh. Cubase) dhe programe tė tjera - njė plug - sė bashku seamlessly komunikuar. VST plugin kryen pjesėn e tij qė gjeneron njė tingull ose efekt, DAW i instalimeve tė dekoduara nė format audio, dėrgon mbi pajisjet audio nė PC tuaj dhe folės nė veshėt tuaj dhe lejon pėrdoruesin pėr tė bėrė kėtė tingull ose efekt mund tė vazhdojnė tė veprojnė, tė trajtojė atė pianorolu ose direkt nė largoj (kėtu nė FL Studio sy, ka vetėm pianorol). VAC mund tė ketė parametrat e ndryshme dhe presets, ēdo gjė varet nga lloji, origjinalitet prodhues dhe tė ēmimeve. Lirisht plugins nė dispozicion duke bėrė keq, sigurisht, por kjo varet nga tė dyja. Unė nuk dua tė bėj reklama, por pėr shembull, zhvilluesit e muzikės DSK bėri njė punė profesionale pėr pėrdorim tė gjerė software e tyre, dhe ėshtė e lirė

plugins VST mund tė ndahen nė dy kategori kryesore. gjeneratorė e para tė tingujve - instrumente - simulon tingujt e instrumenteve tė vėrtetė, ose mund tė jetė njė Synthesizer me njė varg tė jetė e mundur (por fjalė pėr fjalė e pamundur) tingėllon si njė shumėllojshmėri tė zhurmave, tingėllon e njohur nga natyra, tingujt e makinave, apo tingujt klasik tė sintisajzerė analoge. Njė tjetėr lloj i VST ėshtė fx, pėrkatėsisht efektet qė plotėsojnė dhe tė simulojnė mjedisin nė tė cilin tonet janė, tė formuar thellėsi tė saj, gjerėsi, butėsi ose reflektim. Kėto janė efekte tė tilla si reverb, vonesė, kor, enhancer dhe mė shumė. Nuk ėshtė njė grup i efekteve, efektet e projektuar posaēėrisht pėr kitarė, qoftė reale apo virtuale. Nuk janė paraprakisht nė njė lloj tė ndryshme tė tingujve kitarė, si zhanėr (pėrtypje, rock, metal, punk, jazz, etj), nė mėnyrė qė pėr tė pajisur pajisje virtuale (psh. Ēfarė njė combo, ēfarė lloji i altoparlant apo pajisjeve Marshall, Peavey, Yamaha et al.).
Duhet tė theksohet se disa plugins VST janė instrument dhe gjithashtu efektet dhe ju mund tė ketė njė pėrdorim mė tė gjerė pėr tingujt e tjera tė gjeneruara instrumente VST side nė wavs apo tingujve midi.

Ēfarė por mė sė shumti ju duhet ėshtė durimi mjaftueshme, ide, pėrpjekje dhe kohė, por mė besoni, nė qoftė se ju mungon njė sasi tė mjaftueshme tė imagjinatės krijuese dhe veshit muzikor, kėshtu qė kjo ėshtė punė shumė e vėshtirė, nė qoftė se nuk ėshtė njė gjė e pamundur, sepse edhe nė stilin mė shprehėse muzikore rėndėsishme qė ju tė jeni nė gjendje tė depėrtojnė nė se ajo qė keni krijuar dhe do tė vendosė nėse ajo ėshtė mjaft e mirė pėr ta bėrė atė nė fund tė fundit, mund tė jetė edhe mė mirė.

fat i mirė

autor


Kėto faqe janė pėrkthyer me Google Translator, automatike metat dhe gabimet arsyetime. Falemnderit.
WebZdarma.cz